Księgowość w jednoosobowej działalności gospodarczej – lepiej zająć się tym samemu, czy nawiązać współpracę z biurem rachunkowym? Dla wielu przedsiębiorców, którzy dopiero rozpoczynają prowadzenie własnej działalności, to realny problem, który lepiej rozwiązać już na etapie przygotowań.
- Z roku na rok przybywa osób, które decydują się na samozatrudnienie
- Zawarcie umowy z biurem rachunkowym, pozwala na poświęcenie czasu rozwijaniu firmy, nie tracąc nerwów na zagłębianie stale zmieniających się przepisów
- Doświadczony księgowy doradzi najlepszą formę opodatkowania działalności
Z każdym rokiem przybywa osób, które decydują się na założenie własnej działalności. Samozatrudnienie daje dużą niezależność i pozwala rozwinąć karierę zawodową, ale łączy się również z szeregiem obowiązków. Przedsiębiorca musi rozliczać swoje przychody, odprowadzać podatki i opłacać składki na ZUS. Nie każda osoba prowadząca działalność musi znać się na księgowości, dlatego najwygodniejszym rozwiązaniem jest nawiązanie współpracy z biurem rachunkowym. W ten sposób można poświęcić się temu, co najważniejsze – rozwijaniu firmy, nie tracąc czasu i nerwów na dokształcanie się w dziedzinie rachunkowości, wypełnianie formalności i śledzenie ciągle zmieniających się przepisów.
- Polecamy: Księgowość dla start-upów
Księgowość w jednoosobowej firmie
Z pomocy biura rachunkowego warto skorzystać już na etapie otwierania firmy. Doświadczony księgowy z pewnością doradzi, jaka forma opodatkowania będzie najkorzystniejsza dla danej działalności (zasady ogólne, podatek liniowy, ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, karta podatkowa). Większość małych firm rozlicza się na podstawie księgi przychodów i rozchodów. To dokument służący do rejestrowania przychodów i kosztów firmowych, na podstawie których oblicza się kwotę podatku. Księgowość w jednoosobowej firmie wymaga również prowadzenia rejestrów VAT (jeśli przedsiębiorca jest zarejestrowany jako podatnik VAT), ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, ewidencji wyposażenia, ewidencji przebiegu pojazdu, a także wypełniania i składania deklaracji podatkowych. Warto również pamiętać, że dokumenty firmowe powinny być odpowiednio przechowywane. Współpraca z biurem rachunkowym to duża wygoda, a przede wszystkim bezpieczeństwo – w ten sposób minimalizujemy ryzyko błędów, niedopatrzeń czy przegapienia ważnych terminów.